Bir Kare, Bir Mama..

Gazete KadıköyGazete Kadıköy – Evlilik mevsiminin tam gaz sürdüğü şu günlerde, düğün fotoğraflarının sosyal faydaya dönüşmesini isteyenler “Doyuran Kareler”de buluşuyor.

Düğün fotoğraflarını çektiren çiftler ücret ödemek yerine sokak hayvanlarına mama alıyor. Evlilik mevsiminin tam gaz sürdüğü şu günlerde, düğün fotoğraflarının sosyal faydaya dönüşmesini isteyenler için bir sosyal sorumluluk projesini tanıtacağız: Doyuran Kareler…

Doyuran Kareler henüz 2 aylık bir proje – Gazete Kadıköy

Olay özetle şöyle; siz sokak hayvanlarına mama alıyorsunuz, Doyuran Kareler düğün fotoğraflarınızı çekiyor. Projeyi, fikir babası Savaş Çıkrak’a sorduk.

– Doyuran Kareler ekibini tanıyalım lütfen.

Ben yönetmen Savaş Çıkrak, oyuncu İdil Fırat ve proje koordinatörü Cahan Azer’den oluşan 3 kişilik bir çekirdek kadronun yanı sıra ihtiyaç halinde projeye destek veren gönüllü fotoğrafçılardan oluşuyoruz. Üçümüz de Moda sakiniyiz.

– Bu sosyal sorumluluk projesinin çıkış noktası neydi? Ne zaman başladınız?

Ben uzun yıllardır sokak hayvanları için çalışan biri olarak zaman zaman bazı projeler yapmaya çabaladım. Bir medya çalışanı ve bir yönetmen olarak öncelikle yapmaya çalıştığım şey sokak hayvanlarını konu alan bir TV projesini hayata geçirmekti. Ancak mümkün olmadı. Ve sonrasında onların yararına fotoğrafla ilgili bir çalışma yapma düşüncesi belirdi. Proje üzerine düşündükçe ve geliştikçe bu noktaya geldi. Doyuran Kareler 3 Nisan’da başladı, henüz 2 aylık bir çalışma.

– İşleyiş nasıl? Misal ben evlenmeye karar verdim, size başvuruyorum ve…

Evlenecek çiftler bize başvurduklarında onlardan çekim için istedikleri tarihi öğreniyoruz. Ve kesin olarak Doyuran Kareler ile çalışmaya karar vermeleri durumunda süreci başlatıyoruz. İlk olarak küçük bir miktar mama gönderimi yapmalarını rica ediyoruz. Ve günü gelince de çekimlerimizi yapıyoruz. Daha sonra da mamaların diğer kısımlarının gönderimleri oluyor.

– Mamaları barınaklara mı teslim ediyorsunuz?

Biz herhangi bir besleme ve dağıtım çalışmasına katılmıyoruz. Bizi duyan ve yoğun mama ihtiyacı olan kişi veya kurumlar bizden mama talebinde bulunuyor, acil olanları öne alıyoruz. Bu bilgileri fotoğrafını çekeceğimiz kişilere gönderiyoruz. Ve onlar mamaları bize değil, teslimat bilgilerini verdiğimiz kişi veya kurumlara gönderiyorlar.

Ayrıntılar: Gazete Kadıköy

Benzer yazılar